latajacazyrafa.pl

PSYCHOTERAPIA NASTOLATKÓW I MŁODYCH DOROSŁYCH

Okres nastoletni i wchodzenia w dorosłość to czas ogromnych zmian: fizycznych, hormonalnych, tożsamościowych, formalno-prawnych, rodzinnych, relacyjnych.

Na dodatek te wszystkie zmiany przeważnie wydarzają się jednocześnie albo w podobnym czasie. To czas różnego rodzaju ryzyk i wyzwań, którym samodzielnie niełatwo sprostać.

Zdarza się, że w trakcie tego czasu rozwojowego młody człowiek przechodzi przez zawirowania, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie sam.
Zdarza się, że grupa rówieśnicza, szkoła, rodzina, czy jakaś inna grupa lub osoba ma destrukcyjny wpływ na kształtowanie się nowej tożsamości.

Zdarzyć się może wtedy, że codzienność, obowiązki szkolne czy środowisko wywołują bardzo silne emocje, z którymi zbyt trudno się zmierzyć, poradzić sobie, a efektem są lęki, fobie, depresja, zaburzenia różnego typu, zachowania ryzykowne, wybuchy złości, agresja, autoagresja…

Przydatny może być wtedy terapeuta- to po prostu taki dorosły, który wysłucha, będzie towarzyszył, i z którym wspólnie można zbudować inne niż dotychczas, bezpieczniejsze sposoby radzenia sobie z emocjami, sytuacjami społecznymi, czy relacjami. To ktoś, z kim relacja może się okazać parasolem ochronnym w sytuacjach granicznych.

KIEDY?

Zanim będzie za późno, w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć…