ByliśmyWydarzenia

Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję. – 9 edycja ruszyła

By 3 października 2019 No Comments

W poniedziałek 01.10.2019, na Uniwersytecie SWPS odbyła się konferencja inaugurująca 9 edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Tym razem poświęconą DEPRESJI i SAMOBÓJSTWOM.  Jest to ważna akcja społeczna i już po raz drugi byliśmy na niej obecni. Poniżej przedstawiamy kilka wypowiedzi, które wydają nam się ważne. 

Prof. Piotr Gałecki (Krajowy Konsultant w Dziedzinie Psychiatrii), przedstawił kilka mocnych faktów podsumowujących 2018r w kontekście depresji w naszym kraju. Oto one:

  • 1900 tys. osób przyjmowało codziennie leki przeciwdepresyjne; 
  • Podwojona została liczba diagnoz depresji w stosunku do roku poprzedniego.
  • 5182 (w tym 97 dzieci) skutecznych samobójstw, z czego ponad 4000 to mężczyźni. Dlaczego? Mężczyźni są z natury bardziej agresywni, co przekłada się na skuteczność w realizacji planów dotyczących samobójstwa. 
  • Nakłady NFZ rosną, a w 2018r ponad 23 mld zł zostało wydane na leczenie pacjentów z depresją.
  • Od 2016r depresja jest najczęstszym powodem niezdolności do pracy osób w wieku produkcyjnym.

Prof. Agata Szulc, (prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)  powiedziała, że trzeba dać medycynie szansę… Jeśli złamiemy nogę, mamy zawał-to nikt nie dyskutuje z tym, a jeśli ktoś zgłasza problemy psychiczne to raczej oczekuje się, że to minie, że da sobie radę, ogarnie się…  Zwróciła też uwagę, że istotnym zadaniem kampanii jest uczulenie lekarzy internistów, pediatrów na problem po to, by byli w stanie usłyszeć i zauważyć ją u swoich pacjentów.

 Marek Plawgo, ambasador kampanii, lekkoatleta.  Przyznał, że borykał się przez jakiś czas z osobistym dylematem: Czy samiec alfa może mieć depresję i się do niej przyznawać? (Do tego doświadczenia kulturowo-społecznego nawiązał w swojej wypowiedzi też aktor, Piotr Zelt). Opisał swoje doświadczenie narastającej depresji przyrównując je do siedzenia przy głośno włączonym głośniku   aż do momentu, kiedy już dłużej się nie da… Podjęcie decyzji o pójściu do psychiatry i o powiedzeniu innym o swojej depresji były być może najważniejszymi decyzjami w jego życiu. Ukrywanie objawów depresji powoduje trudność w komunikacji pomiędzy osobą dotkniętą depresją i jej otoczeniem, bliskimi i uniemożliwia kontakt, zrozumienie i pomoc, która jest niezbędna.  Przyznał też, że zmniejszyła się liczba jego znajomych i zmieniła się ich struktura.

Bożena Dykiel, ambasadorka kampanii, aktorka. Na pytanie padające w trakcie spotkania „jak być z osobą dotkniętą depresją?” niezmiennie i z serdecznym uśmiechem odpowiadała:  przytulać, uśmiechać się, wybaczać wiele, kochać!! Pani Bożena jak powiedziała, tak też robiła 🙂 Zachęcała, by ubierać się kolorowo, by stawać po słonecznej stronie ulicy, by szukać pozytywów nawet jeśli wokół negatywne sytuacje i myśli się kłębią. Podkreślała jak ważna jest wzajemna życzliwość, bycie ze sobą i zwyczajne lubienie się.

Piotr Zelt ambasador kampanii, aktor, który doświadczył w swoim życiu depresji, zauważył, że narasta ignorancja i arogancja, i coraz mniej jesteśmy skupieni na sobie nawzajem i coraz trudniej jest wzajemnie się zauważać. Zaapelował: bądźmy ze sobą bliżej…

Tomasz Jastrun, ambasador kampanii, pisarz:  W depresji życie nie ma sensu, a istnienie jest takim cierpieniem, że nieistnienie wydaje się  rajem…i dlatego bardzo ważne by coś robić, żeby nie dać się porwać temu bezsensowi, gdyż samobójstwo jest drogą tylko w jedną stronę. Wspomniał, że ma za sobą próbę samobójczą, prawie udaną i  jest szczęśliwy że mu się nie udało; 

Pani Agnieszka– w jej rodzinie, 23-letni mężczyzna popełnił samobójstwo. Bierze udział w kampanii, by tworzyć otwartą atmosferę do ujawniania się osób w depresji, z myślami samobójczymi, po to, by łatwej im było korzystać z pomocy, leczenia i mieć szansę na wyjście z choroby. 

To już 9 edycja kampanii mającej na celu budować świadomość wokół depresji, po to by w odpowiednim czasie zauważyć, jeśli z osobą nam bliską dzieje się coś niepokojącego, by wspierać ją kiedy tego potrzebuje i w sposób jaki przyniesie jej korzyść. 

Podajemy dalej:  „Nie oceniam. Akceptuję.” 

Leave a Reply