latajacazyrafa.pl

PSYCHOTERAPIA RODZINNA

To spotkanie wszystkich członków rodziny mieszkających pod wspólnym dachem z terapeutą, a czasami z dwoma terapeutami jednocześnie. Zdarza się, że terapeuci zapraszają na terapię rodzinną dodatkowego członka rodziny, jeśli odgrywa on czy ona szczególnie ważną rolę w rodzinie lub w jej obecnej sytuacji.

Najczęściej rodzina pojawia się u terapeuty, kiedy coś złego dzieje się z jedną jednym z członków rodziny, np. dziecko które zmaga się z jakimś zaburzeniem lub chorobą psychiczną, albo z tak zwanymi trudnymi zachowaniami.

Rodzina może także potrzebować wsparcia terapeutycznego w czasie nastoletnich kryzysów tożsamościowych dorastających dzieci.

Terapia rodzinna jest formą terapii w której przyglądamy się w jaki sposób rodzina wpływa na jednostkę, być może powoduje wręcz jej trudności. Jednocześnie odbywa się też proces odwrotny, każdy pojedynczy członek rodziny ma swój wpływ na system rodzinny.

KIEDY?

W każdej przedłużającej się sytuacji kryzysowej w rodzinie kiedy na zdrowie i dobrostan któregoś z jej członków może wpłynąć rozumienie sytuacji przez pozostałych członków rodziny. Rozumienie może wpłynąć na konkretne działania poszczególnych osób, po to by faktycznie wspierać zdrowienie i wychodzenie rodziny czy jej członka z kryzysu.

Rodzinne spotkania z terapeutą odbywają się co dwa tygodnie, chyba, że sytuacja wymaga na początku ustabilizowania i częstszych spotkań.